В селах Тернопільщини шукають скарбів “чорні археологи”

21 Вересня 2017 17:41

Фото з мережі інтернет

Вже багато років в Гусятинському районі, поблизу села Сидорів, видобувають камінь. А цьогоріч, робочі виявили уламки старовинних амфор і рештки поселення трипільців, що мешкали на цих територіях тисячі років тому.

 За кількасот метрів від кар’єру вивозять верхні шари землі, саме серед них і відшукали залишки керамічного посуду. Археологи перевірили, яку цінність можуть становити ці предмети і дійшли висновку, що на обриві кар’єру дійсно жили трипільці.

Власник кар’єру Михайло Троян не знав, що камінь видобувають в такому важливому історичному місці, оскільки воно навіть не перебувало на обліку об’єктів культурної спадщини. Тепер техніка працює в іншій частині кар’єру, та готові допомагати археологам дослідити трипільську пам’ятку. Лише після наказу управління культури це поселення буде вважатися об’єктом культурної спадщини.

 

Поки історики готуються досліджувати цю ділянку. За кілька кілометрів від неї розташоване інше трипільське “місто”. Тут вже давно орудують чорні копачі. Мало хто знає, що Гусятинський район – дуже цікавий в питанні недосліджених пам’яток минулого. А історія сьогодні приваблює  різних охочих до збагачення.

Наприклад, неподалік села Троянівка є плато величиною в 40 гектарів. Частина території покрита лісом і саме тут сьогодні шукають цінності чорні археологи. Про це розповів “Нашому дню” методист відділу культури та туризму Гусятинської об’єднаної громади Тарас Василик.

Чоловік зазначає, що кераміка нелегалів-копачів не цікавить, тож вони просто руйнують її. Рятують уламки, яким по п’ять тисяч років, місцеві мешканці, вони приносять до районного музею фрагменти підлоги та розпису. Експозиція трипільської культури тут навдивовижу скромна, адже офіційних розкопок поселень на Гусятинщині досі не було.

 

Джерело: Без Табу